full shaw’s takedown

14 10 2009

since i moved to portland in 1999, i’ve been shopping at hannaford (hannafuck to some).  it’s true, they have lower overall prices. but what i’ve recently realized, now that i’ve been sucked into the coupon vortex, is that there are just better deals at shaw’s. 10 for $10s, double coupons, in-ad coupons, sexy sexy catalinas… it’s all there. so yes, the prices are higher, but they give you the technology to make them lower- way lower. i seized that technology on sunday. view the evidentiary support below:

shopping trip 101109 001sm10 boxes of quaker granola bars for $1.50/box. $15- $6 worth of coupons, and an in-ad $5 off when you buy ten= 10 for $4, or $.40 a piece

4 boxes of kleenex at $1.89- $7.56. on sale for buy 2 get 2 for $3.78, and 2 $1/2 coupons= $1.78 for 4 boxes, or $.45 a piece.

2 boxes (well, 1 box and 1 bag) of ronzoni healthy harvest pasta @ 10 for $10= $2. $1/2 coupons= 2 boxes for $1 or $.50 each.

1 bag birds eye steamfresh lightly seasoned vegetables on sale for $2- $.50/1 coupon doubled= 1 bag for $1

2 hormel compleats @ $2/ea- $4 with one bogo coupon and 1 $.75/1 coupon doubled = 2 meals for $.50, or $.25/ea. *these are for the boyfriend, i think they’re gross.

1 balance bar on sale 10/$10= $1 w/ $.55 coupon doubled= somehow i made $.10 on this one.

2 4-packs of schick quattro disposables @ $5/ea- $10 minus 2 $3/1 coupons= $4 for 2 or $2 each.

1 lady speed stick deoderant @ $2 + $1.50/1 coupon= $.50

TOTAL PURCHASE PRICE FOR: 10 boxes chewy granola bars, 4 boxes of kleenex, 2 boxes of healthy harvest pasta, 2 hormel compleats, 1 bag steamfresh vegetables, 1 balance bar, 1 lady speed stick, & 2 4-packs for schick quattro disposable razors= $12.68, for $43.56 worth of groceries before coupons/deals.

shopping trip 101109 004smnow clearly, woman can not live on kleenex and granola bars alone. i also purchased the following (some on sale some not on sale) merchandise to fill out my menu this week:

3 boxes of zatarain’s rice, 1 can black beans, 1 can diced tomatoes, 1 8 oz. container sour cream, one container cucumber/dill cottage cheese, one dozen cage-free eggs, 1 bag celery, 1 bag carrots, 1 box grape tomatoes, 1 green pepper, and one giant bag of baking potatoes.

total for all that jazz without deals or coupons*= $14.25.

total shopping bill for the week: $27.74 after tax. i know there are people out there who get more for less, but it’s important to me to buy food that i actually eat, and that are (save for the granola bars which are a once-daily treat),  fairly nutritious.  sure, i can get cans and cans of pillsbury cinnamon rolls for dirt cheap, but i can also get diabetes. not much of a trade.

*i made a deal seeking faux pas on the zatarain’s rice. it should have been 10 for $10, with a $1.25/3 coupon- making it $1.75 for 3 boxes… but sadly, i carelessly grabbed 2 flavors that were not part of the deal (read your shelf tags!!!), and 2 out of three rang up at $2.19. so for $1.38ish a box, i had to lump them in with the regular groceries. boo-urns.

Advertisements

Actions

Information

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s




%d bloggers like this: